Gül Düşün

0
Sayı: Haziran 2018

KEDİ

Adamın birinin evine bir kedi musallat olmuş. Adam ne yaptıysa kediyi evden uzaklaştıramamış. Bunun üzerine kediyi alıp uzak bir yere götürmeye karar vermiş. Kediyi götürmüş götürmesine ama 5 saat sonra kedi geri gelmiş. Bunun üzerine adam daha uzak bir yere götürmüş kediyi. Kedi bu sefer biraz daha gecikerek 7-8 saat sonra çıkagelmiş. Adam iyice sinirlenmiş. Almış kediyi mesafesi uzak, yolları karmakarışık bir yere götürmüş ve bırakmış. Fakat bu sefer dönüş yolunda kendisi kaybolmuş. Bunun üzerine adam evi aramış ve karısına sormuş.
– Hanım kedi eve geldi mi?
– Geldi bey, çok oldu sen nerelerdesin?
– Söyle o kediye kayboldum gelsin beni alsın.

 

PAHALI

Adam büyük bir sevinçle karısının yanına geldi.
– Müjde karıcığım dedi. Hani hep bana “Daha pahalı bir evde oturmak istiyorum” diyordun ya. Artık istediğin olacak. Karısı heyecan içerisinde sordu:
– Nasıl yani? Daha pahalı bir eve mi taşınıyoruz yani?
– Hayır, ev sahibi kiraya zam yaptı.

 

MAKAS

Küçük çocuk hızlıca gelip komşunun zilini çaldı. Kapıyı açan kadına çocuk
-Teyze makasını verebilir misiniz? Birşeyler yapacağız da…
-Tabi ki veririm oğlum. Siz kendi makasınızı kaybettiniz galiba.
-Yok aslında kaybetmedik. Annem bizim makasla tel kesmeme izin vermiyor da!

PARAŞÜT

Temel bir doğa sporları mağazasında çalışmaktadır. Bir gün içeri bir müşteri girer ve bir adet paraşüt almak istediğini söyler. Nasıl kullanması gerektiğini bilmediğini ekler. Temel de başlar anlatmaya: Efendum, atladıktan sonra haçan ilk bu ipi çekeysun. Paktun açilmadi, o zaman ha pu ikinciyi çekeysun. Adam merakla sorar: Peki ikinci ipte de açılmazsa…Temel cevap verir: Punlar iki yıl carantilidur, cetir değiştiriruz.

 

ZEYBEK

Temel, İzmir’e gitmiş. Oradaki akrabası ile dolaşırken, bir de bakmışlar ki, birkaç efe zeybek oynuyor. Kendilerine has ağır figürlerle kol vurup diz büken efeleri seyrediyorlarken, İzmirli akraba Temel’e sormuş: Temel ne kadar güzel oynuyorlar değil mi?

Temel dudak bükmüş ve demiş ki:

O kadar düşündükten sonra, ben de böyle oynarım.

 

 

 

DOKTOR

Dünyaca ünlü kalp doktorunun arabası bozulmuş ve arabasını tamire götürmüş. Tamirci arabanın kaputunu açmış ve doktora dönerek:
- Size bir şey soracağım. Ben ve siz hemen hemen aynı işleri yapıyoruz. Örneğin ben şimdi özenle kaputu açacağım bir bakışta problemin nerede olduğunu anlayacağım, kapakçıkları temizleyeceğim, gerekirse kabloları ve motor yağını değiştireceğim. Hatta çok gerekli ise motoru çıkarıp yerine yenisini takacağım. Söyler misiniz siz nasıl oluyor da milyonlarca lira kazanıyorsunuz ama ben meteliğe kurşun sıkıyorum?
Bunun üzerine doktor tamircinin kulağına eğilmiş ve şöyle demiş:
– Bunların hepsini motor çalışırken yapabilir misiniz?

ZİL

Yaşlı bir adam küçük Alican’ın apartmanın ziline basmaya çalıştığını görür. Bunun üzerine yanına gelerek hangi zile basacaksın yavrum der. “Alican 5. zil amca” deyince adam zili çalar. Amca, Alican’ a tekrar sorar :
– Şimdi ne yapacaksın peki?
– Şimdi kaçma zamanı amca, kaç! 

HELİKOPTER

Temel hayatında ilk defa helikoptere binmiş. Zaten soğuk olan hava, helikopter yükseldikçe daha da soğumuş. Üşüyen Temel pilota seslenerek :
– Uşağım, üşüdüm. Şu üstteki pervaneyi kapat daa!

KÖPEK

Alican ve arkadaşlar mahallede top oynarken top bir anda komşunun bahçesine kaçar. Alican topu almak için bahçeye yönelince bir de bakar bahçe de bir köpek var ve sürekli havlıyor. İçeri girmeye korkar. Balkondan evin sahibi çıkar ve Alican’ a seslenir :
– Oğlum korkma gir al topunu, köpek bir şey yapmaz. Hem ne demişler “Havlayan köpek ısırmazmış” Alican cevap vermiş:
– Ya sizin köpek bu ata sözünü bilmiyorsa!

SOYGUN

Temel bankayı soymak suçu ile yargılanmaktaymış. Son celsede hakim yeterli delil bulunmadığı için Temel’in tahliyesine karar verir.

Temel bu güzel haberi duyduğu an hakime seslenir:
– Uy cozuni sevdigumun hakim beyi , yani şimdi bu paralar benumdur değil mi? 

 

TIR

Tır şoförü Cemal’in kamyonuna 6,5 metre yüksekliğinde mal yüklenmiş. Cemal’in muavini Temel’miş.  Yükü aldıktan sonra yolda ilerlerken birden bir tünel ve önünde bir uyarı işareti görürler:
“DİKKAT!! Azami yükseklik 4 metre”
Muavin Temel, etrafa dikkatle bakmış. Sonra Cemal’e dönüp:
- Gaza bas usta! Etrafta polis molis görünmüyor.

TEMBELLİK

Öğretmen, öğrencilere tembelliği açıklayın diye ödev verir.

Öğrenciler, eve gittiklerinde tembellik konusunda sayfalar dolusu yazılar yazmışlar ve neticede çok güzel açıklamışlar.
Ancak birinciliği sayfalarca yazı ile açıklayanlardan hiç birisi alamaz.
Bir öğrenci bomboş kağıt vermiş ve birinciliği o kazanmış..!

Yorum Yazın

Facebook

Twitter