Fırsat Günleri

0
Sayı: Haziran 2018

Hayatımızda bize ait olan en değerli şey zamandır. Allah hepimize bir hayat vermiş ve bizden onu en güzel bir biçimde, onun rızasına uygun olarak yaşamamızı istiyor. Kaybedilen her şeyin telafisi mümkündür ancak geçen zamanın geri dönüşü yoktur. Zaman parayla bile satın alamayacağımız en değerli hazinedir.

Günlük hayat içerisinde zamanın nasıl geçtiğinin pek farkında olmayız. Sabah uyanırız, okula gideriz, eve döneriz, günler geçer gider. Bazı zamanlar vardır,  diğerlerinden farklıdır. Onları özel kılan taşıdığı anlamlardır. Zaman değerlidir, onlar daha  çok değerlidir.

Ramazan ayını yaşıyoruz. Allah bu ayı özel kılmış, bize oruç tutmamızı emretmiş. Kur’an bu ayda indirilmiş. Kur’an’ın indirilmiş olduğu Kadir Gecesi, Kur’an- Kerim’de “bin aydan hayırlı” şeklinde ifade ediliyor. Bu ayda yapılan ibadetleri Allah Teala misliyle mükafatlandırıyor. Bu bizler için büyük fırsat. Hayal edelim ki gökten altın yağıyor, isteyen dilediği kadar toplayabiliyor. Kimisi aldırış etmiyor, altının yüzüne bile bakmıyor, kimisi de avuçlarını açıyor, dolduruyor, dolduruyor.  İbadetler ve bunun karşılığında Allah’ın bize vermiş olduğu sevaplar altından da kıymetlidir. En büyük zenginlik Allah’ın razı olduğu bir kul olmaktır.

Aslında her gün fırsat günüdür. Yaşadığımız her an daha iyi bir insan, daha iyi bir kul olmak için fırsattır. Ancak her zaman bunun farkında olmayabiliyoruz. Ramazan ayı bizim buna yoğunlaşmamızı sağlıyor. Örneğin oruçluyken davranışlarımıza da dikkat etmemiz, ağzımızdan çirkin bir sözün çıkmaması, kimsenin kalbini kırmamamız gerekiyor. Oysa bu aslında her zaman yapmamız gereken bir şey. Ramazan’da buna dikkat edersek, bu özelliği kazanırsak bütün aylarda bunu sürdürebiliriz.

Maddi ihtiyaçları olan, yoksul insanlara yardım etmek çok güzel bir davranış. Allah Teala Ramazan ayında durumu yerinde olan her Müslümanın bir kimsenin bir günlük yemek ihtiyacını karşılayacak kadar yardımda bulunmasını istiyor. Buna “fıtır sadakası” deniyor. Öyle ki fıtır sadakası ailenin reisi tarafından çocuklar da dahil ailenin her bir ferdi için veriliyor.  Hatta Ramazan bayramının bir diğer adı da “Fıtır Bayramı”. Allah Teala bize vermemizi, insanların yüzünü güldürmemizi istiyor. Belki başka zamanlar aklımıza yoksul, aç insanlar gelmiyor. Ramazan bizi eğitiyor, onların farkına varmamızı sağlıyor.

Ramazan’ın bize fırsat olarak sunduğu bir diğer güzellik ibadetleri topluca yapmamız. Sahura ailecek kalkmak, bir iftar sofrasında akrabalarımızla buluşmak, mahalledeki arkadaşlarımızla teravih namazına gitmek, camilerde mukabelelere katılmak, şehrimizdeki Ramazan programlarına, dini sohbetlere katılmak, Ramazan’ın manevi güzelliğini sevdiğimiz insanlarla paylaşmak…

Ve nihayet bayrama ulaşmak… Bayram da Allah’ın bize büyük bir lütfu, ikramıdır. Bir ay boyunca oruç tutuyoruz, sonucunda da bayram yapıyoruz. Bayram sevinç günleridir. Diyelim bir arkadaşınızla bir kırgınlık yaşadınız, bayramda onu arayın, bayramını tebrik edin. Bayram küsleri barıştırır, insanları birbirine bağlar. Bayram beraber sevinçle yaşanırsa güzeldir. Bayramda akrabalarınızı, sevdiklerinizi, ziyaret edin, eğer uzaktalarsa telefonla arayın. Bayram eğer bize böyle güzel bir ortam sunuyorsa bu fırsat değil de nedir?

Yorum Yazın

Facebook

Twitter